Čas realizmu

Autor: Martin Kolenič | 21.10.2014 o 22:01 | Karma článku: 6,16 | Prečítané:  851x

Mnohí predpovedali: veď ty raz precitneš. Zhodíš tie ružové okuliare a uvidíš, čo za bandu to v tej cirkvi máte. Nuž, stalo sa, ale na balenie kufrov to aj tak nevyzerá.

Sklamanie, ktoré prišlo, keď som sa za posledný rok a pol stretol s exemplárnymi prípadmi svinstva v rámci mojej Cirkvi, naozaj dosť bolelo. V jednom prípade to znamenalo koniec slušnej hudby prvom chráme diecézy, v ďalšom koniec perspektívnych projektov v jednej z cirkevných škôl. Všetko sa to spája s nepoctivo vynúteným odchodom schopných hudobníkov a/alebo manažérov. Škoda, boli totiž na osoh nám všetkým.

Tie prípady mali mnoho spoločného, no najmä toto: bolo v nich nechutne cítiť ľudskú malosť a komplexy. Nestratil som síce zo zreteľa svoj hlbší dôvod existencie v rámci Cirkvi, no otriaslo to mojou vierou v ľudí. Ešte aj v jednej farskej komunite, kde som vypomáhal, došlo medzi nami k nepríjemnému stretu. Príhodne som to vnímal ako ďalšiu dýku do chrbta. A hoci bol dôvod cítiť krivdu, napokon som zistil, že v prípade mojej komunity neúradovala malosť, ale nezrelosť: taká istá, akou občas trpím aj ja.

V istých (pozor, nie všetkých) kruhoch kléru to s charakterom vyzerá biedne. Ten biedny charakter však preniká hádam všetky časti mojej Cirkvi a pôsobí na úkor tých rozumnejších, ktorí zostávajú ticho. A ten pohľad bolí. Nedá sa však nič robiť, koniec koncov - čo chcete robiť v dvetisíc rokov starej inštitúcii? Oproti tomu sú naše malé spory smiešnou búrkou v šerbli.

Ľudské svinstvo tu vždy bolo a vždy bude, pokým je človek človekom. Nikto nie je povinný ho trpieť, preto sú dvere otvorené nielen smerom dnu, ale aj von. Napriek tomu som sa tu rozhodol zostať. Na sviňu človek natrafí aj mimo Cirkvi, a tu mám napokon pridanú hodnotu: čím viac sa presviedčam o vlastnej slabosti i slabosti ľudí vôbec, tým slabšia je moja túžba spoliehať sa na ľudí. Jej úbytok zároveň otvára priestor tomu podstatnému: túžbe spoliehať sa na Boha.

Nebalím teda kufre, naopak. Zostávam, a celkom spokojne. Skôr či neskôr by som sa bol aj tak popálil, tak som rád, že to bolo relatívne zavčasu. Vďaka tomu prišiel do môjho života po ružových okuliaroch oveľa rozumnejší čas. Čas realizmu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?